İnternette Sosyal Medya ve Bağımlılık: Facebook Yatağı mı? Sosyal Medya Batağı mı?

Sabah erken bir saat günün gazetesi önümde duruyor. Kahvaltıda şöyle bir gözden geçirirken gözlerime inanamıyorum. Gazete Hırvat bir tasarımcının Facebook yatağı "FBed" tasarladığını haber veriyor. “F” harfi şeklinde tasarlanan bu yatağın bir ucunda bir bilgisayar ve oturma düzeneği, hemen arkasında ise sözde göz yorgunluğunuzu atabileceğiniz ve uyuyabileceğiniz bir yatak bulunuyor...

Aslında bu örnek marjinal bir tasarım ve belki de bir sanat ürünü bile olarak adlandırılabilir, belki de bu kadar tutucu olmamak gerekli... ama diğer taraftan bakıldığında Sosyal Medya’nın artık insan oğlu için nasıl bir tehdit ve bir batağa dönüştüğünün de göstergesi aslında...

Düşünün artık o kadar entegre olmuşsunuz ki Sosyal Medya Bağımlısı bir yaşama, bırakın önceki yazılarımda eleştirdiğim asansörde ya da tuvalette dahi Sosyal Medya kullanımını artık yatıp kalkıp, durup dinlenip mesaj atıyorsunuz, konum bildiriyorsunuz, video, fotoğraf ve bir dolu gerekli gereksiz şeyi başka başka tanıdığınız, tanımadığınız insanla paylaşıyorsunuz...

“Peki ya bunun ne zararı var ki... Bunu herkes yapıyor” diyebilirsiniz... Çocukluğunuza dönün şöyle bir hani büyüklerimiz çocukken başkalarına uyup bir suç işlediğimizde bir yaramazlık yaptığımızda “herkes camdan atlıyorsa sen de camdan atlar mısın” derlerdi. Dünya tarihi toplumların ne yaptıklarının çok da farkında olmadıkları sürü psikolojisi ile hareket ettiği cinnet dönemleriyle doludur. Bunun örneklerine girmenin bir anlamı yok yaşanılan şeyin global bir cinnet olduğunu farkettiğiniz de (ki farkedemeyeceksiniz çünkü kişilikleriniz mutasyona uğramış olacak) başkalaşmış olacaksınız ama “o her şeyi yapan herkes” için de çok geç olacak...

Sosyal Medya ve İnternet Bağımlılığı’ndan uzak durmak için aslında yapılacak pek çok şey var. 

Eğer gerçekten internet üzerinden ya da internet bağlantılı iş yapmıyorsanız; 
• Bilgisayardan, akıllı telefonlardan ve tabletlerden mümkün olduğunca uzak durun.
• Video, film vb. medyayı bilgisayar haricinde ortamlarda ( tv, dvd, blueray disc vb.) izleyin. 
• Daha düşük kotalı bağlantı paketleri (aylık kullanımınıza yetecek kadar) satın alın.
• Mümkünse evinizde ve işyerinizde sınırsız bağlantı kullanmayın.
• Mümkünse kullan öde tarzı internet paketleri satın alın.
• İşyerinizde verim ve işgücü kaybını engellemek için sosyal medya ağlarına engelleme koyun, şahsi telefonlarından bu ağlara giriş yapanları uygun gördüğünüz şekilde yaptırım uygulayın.
• İşyerinizde ve evinizde çocuk ve gençlerin kullanımı için interneti saat bazında sınırlandırın hatta bazı günlere internet yasağı getirin.
• 13 yaşından küçük çocuklarınızın kesinlikle facebook, twitter vb. sosyal medya ağlarına üye olmalarına izin vermeyin, var olan hesapları kapatın. Unutmayın bu yaş grubunun altındakilerin göreceği zarardan siz ebeveynler sorumlusunuz.
• Evde sosyal ağ hesabı kullanmıyorsanız ve 13 yaşından küçük çocuklarınız varsa güvenlik programlarıyla sosyal ağları engelleyin.
• Facebook zaman tüneli uygulaması gibi kişisel bilgi güvenlik açığı doğurduğu belirtilen uygulamaları kullanmayın.
• Çok özel fotoğraf, video vb. şahsınıza ait medyaları mümkün olduğunca azaltın tanımadığınız kişilerle kesinlikle paylaşmayın.
• İnternet ortamında her şeyden önce mutlak güvenlik olmadığını kullandığınız bütün güvenlik tedbirlerinin alt edilebileceğini unutmayın.
• Adı ne olursa olsun Sosyal Medya Sitelerinin kişilerin eğlencesi ve hoş zaman geçirmesi için değil reklam ve ürün pazarlama amaçlı kurulmuş olduğunu, tüketime hız vermek amaçlı olduklarını unutmayın ve bunu çocuklarınıza da uygun bir dille anlatın.

Hepinize bağımlılıktan uzak, mutlu ve gerçek paylaşımlarla (kahve içmek, yüzyüze sohbet etmek, komşu ziyareti, yüzyüze bakarak aşık olmak vb.) dolu günler dilerim.

Dr. Psikolog Murat SARISOY

Konu hakkında uzmanlarımızdan BİZE ULAŞIN bölümümüz yardımıyla daha ayrıntılı bilgi ve yardım alınabilir. 

www.psikologunuz.com

www.twitter.com/muratsarisoy

Site kaynağı ve isim gösterilmeden alıntı yapılamaz.

 

Psikolog Dr. Murat SARISOY

 

Danışma ve Randevu Hatlarımız:

  • 0 232 464 00 60

  • 0 232 374 00 00 (7 Gün / 24  Saat Danışma ve Randevu Hattı)

  • 0 534 670 23 73

  • 0 554 580 25 10

Uzmanımız Psikolog Dr. Murat SARISOY'un Kaleminden; "BİR PSİKOLOĞUN SEYİR DEFTERİ"

Bir Psikoloğun Seyir Defteri

Kitap Hakkında

Biz insanlar toplumsal bir varlık olduğumuza göre; nasılsa, bu toplumun ürettiği sorunlarla eninde sonunda mutlaka karşılaşacağız. Yaşayacağımız sorunlar aşağı-yukarı aynı gibi... İşte, Dr. Psikolog Murat Sarısoyun kaleminden, bazı toplumsal sorunların çözümü yönünde, adeta bir Psikologla konuşuyormuş gibi aydınlanacaksınız, yaşadığınız sorunların çözümünde ipuçlarını keyifle okuyarak bulacaksınız.

 

 

Okurla beraber arayıp bulan yazılar... Murat Sarısoy’un kitabında gündelik hayattaki sıradan konuların daha başlıklarına bakarken bize neler söyleyeceğin tahmin etmeye başlıyorum.Her seferinde tahmin ettiğimden bir kaç fazlasıyla karşılaşmak kitabın geri kalan sayfalarına beni yöneltiyor. Kitabın odağını insanlar ve ilişkileri oluşturuyor. Anne-kız, çocuk-ekran, kadın-erkek… Bu konunun sadece psikolojinin alanı olmadığını bilerek okumaya devam ettiğinizde, Murat Sarısoy’un yazıları psikoloji perspektifi ile yetinmeyerek, bütün düşünüşlerin ‘anası’ felsefeye uzanıyor. Cevapları bulmayı okurla beraber gerçekleştirmek isteyen, öğretici olmadan öğrenmeyi sağlayan yazıları severim. Murat Sarısoy’un kitabı böyle yazılardan oluşuyor.

Dr. Yankı Yazgan 

 

Kitabı Satın Alabilmek İçin Aşağıdaki Linkleri Kullanabilirsiniz;

Etki Yayınevi/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

İdefix Kitap/Bir Psikoloğun Seyir Defteri

www.dr.com.tr/kitap/bir-psikologun-seyir-defteri

 

 

 

Anahtar Kelimeler

facebook psikolog, sosyal medya bağımlılığı, sosyal medya zararları, internet bağımlılığı, facebookun zararları, sosyal medya psikolog, psikolog sosyla medya, İzmir psikolog, aldatma psikolog, psikolog aldatma, sevgililer günü, sevgililer günü psikolog, psikolog izmir, izmirli psikologlar, psikolog dr. murat sarısoy, yasemin sarısoy, bireysel terapi izmir, izmir bireysel terapi, en iyi psikolog, psikolog doktor, doktor psikolog, psikoloji, çocuk ergen, ergenlik psikolog, çocuk ve cinsellik, ergen psikolog, psikolojik sorun, pedagog, pedagog izmir, izmir pedagog, depresyon, anksiyete, aile terapisi, izmir çocuk psikolog, çocuk psikolog izmir,  aile terapisi, aile danışmanlığı, psikolog izmir, sınav stresi, sınav stresi psikolog, kıskançlık, kardeş kıskançlığı,otizm, otistik çocuk, gece işemesi, psikolog, alsancak psikolog, sosyal fobi, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, zeka testi, psikoterapi, grup psikoterapi, eğitim, nlp, emdr, hipnoz, stresle başa çıkma, stres, panik atak, koçluk, öğrenci koçluğu, yaşam koçluğu, öğrenci koçu, yaşam koçu

 

Makale ve Videolarımız

Bizi Takip Edin

Free Joomla templates by L.THEME